مناسب برای 9 ماه به بالا

سه عدد هويج و یک عدد سيب زميني را پوست کنده و آن را به صورت مکعب هاي کوچک خرد کرده و در قابلمه کوچکي بريزيد. 1/4 فنجان دال عدس را پاک کرده و آن را خوب بشوييد. دال عدس، گشنيز خشک سائیده شده (نصف قاشق چایخوری) را نيز به مواد درون قابلمه اضافه کنید و آنها را بر روي حرارت قرار دهيد تا مواد به جوش بيايند. سپس در ظرف را بگذاريد تا مخلوط به مدت 40 دقيقه يا تا زمانيکه دال عدس و سبزيجات کاملاً نرم شوند به آرامي بجوشد. در صورت نياز و در اواسط پخت، مقدار بسیار کمي آب جوش به مخلوط اضافه کنيد. مخلوط را در دستگاه غذاساز ريخته و به آن يک و 1/4 فنجان شير خشک آماده شده (درست شده) اضافه کنید تا به صورت پوره اي نرم و يک دست درآيد. کمي از پوره را در کاسه اي ريخته و درجه ي حرارت آن را امتحان کنيد و در صورت نياز و پيش از دادن آن به کودک، پوره را خنک کنيد.
سعي کنيد پوره را ظرف مدت 24 ساعت به مصرف برسانيد.

نکته:
1) پوره پس از سرد شدن، سفت و غليظ ميشود. بنابراين بايد در زمان گرم کردن مجدد آن، مقدار کمي شير خشک آماده شده را به پوره اضافه کنيد.
2) با اين مقدار مواد، دو و نيم فنجان (600 ميلي گرم) پوره تهيه ميشود.
3) اين پوره، قابل فريز کردن مي باشد. بهتر است قبل از اضافه کردن شیر خشک به مواد، آن مقدار اضافی را جدا کنید و فریز کنید و برای هر بار مصرف شیر خشک آماده اضافه کنید.
4) نکته مهم در طبخ غذا این است که هر چه مواد غذایی ریزتر خورد شوند، سطح تماس آنها با آب بیشتر شده و ویتامین ها بیشتر درآب حل میشوند. پس بهتر است هویج را پوست گرفته و درسته بپزید و سیب زمینی را با پوست کاملا بپزید و در انتهای پخت غذا به غذا بیافزایید تا لعاب بیاندازد

نظر دادن

 

logo-samandehi

آخرین بشقاب تزیین غذا

آخرین دستور غذایی

به گروه تلگرام مشهد نی نی بپیوندید