چه زمان و چگونه مي توان کودک را از شير مادر گرفت؟

زمان از شير گرفتن ، در کشور هاي مختلف متفاوت است و آخرين اطلاعات و توصيه ها ، سنين دو سالگي به بعد را پيشنهاد مي کنند. تصميم در مورد از شير گرفتن بستگي به شرايط جسمي ، رواني مادر و کودک و ويژگي هاي خانواده دارد.

بهترين روش از شير گرفتن ، روش تدريجي است اين روش اغلب بدون مشکل و در طي چند ماه اتفاق مي افتد و براي هر دو ، هم مادر و هم کودک بسيار راحت تر است. از شير گرفتن چون تدريجي است ، درد پستان و احياناً عفونت پستان همچنين مشکلات عصبي ، رواني و تغييرات هورموني که معمولاً در يک باره از شير گرفتن اتفاق مي افتند در مادر به وجود نمي آيد و کودک دچار ضربه رواني هم نمي شود . به اين ترتيب کودک کم کم علاقه به شير خوردن را از دست مي دهد و ممکن است خودش يک باره آن را کنار بگذارد.

بنابراين بعد از دو سال کامل که کودک از شير مادر بهره مند شده است و هر روز 5 وعده غذا ( سه وعده غذاي اصلي و دو ميان وعده ) مي خورد و مايعات را هم با ليوان مي نوشد ، مي توان يک تا دو وعده شير پاستوريزه ( هر بار 200 ميلي ليتر ) يا مايعات مقوي را جايگزين شير مادر کرد. در طي مدت از شير گرفتن ، به مادر توصيه مي شود که خود پيشنهاد شير دادن نکند ولي اگر زماني کودک تمايل به شير خوردن داشت از او دريغ ننمايد ، به ويژه وقتي کودک بيمار باشد که فقط اشتها به خوردن شير مادر دارد و غذاي ديگري را تحمل نمي کند.

توصيه هاي زير براي از شيرگرفتن کودک فقط به عنوان  يک راهنما براي مادران عزيز است :

      اول به تدريج وعده هاي شير قبل و بعد از ظهر را کم کنيد به اين ترتيب که فاصله شير دادن ها را بيشتر کنيد تا خود به خود يک وعده شيردهي حذف شود ولي قبل از خواب ظهر و قبل از خواب شب و صبح ها بعد از بيدار شدن کودک ، شير خودتان را به او بدهيد.

براي قطع وعده هاي شيرروزانه ، اقدامات زير را انجام دهيد :

_ برنامه هميشگي روزانه را عوض کنيد مثلاً اگر او را از مهد کودک بر مي داريد به جاي اين که به منزل بياييد به فروشگاه يا پارک برويد تا سرگرم شود و هوس شير خوردن نکند.

_ سرگرمي هاي جديد برايش فراهم کنيد.

_ زمان شير خوردن او را پيش بيني کنيد و چيزي در دسترس داشته باشيد مثلاً يک ميان وعده يا يک نوشيدني مورد علاقه او را همراه داشته باشيد.

_ اگر در صندلي يا محل مخصوصي هميشه به کودک شير مي داديد از اين محل استفاده نکنيد تا کودک بياد شير خوردن نيفتد و تقاضاي شير نکند.

_ اجازه ندهيد کودک شما را بدون لباس ببيند و هوس شير خوردن کند.

       در مرحله بعد ، وعده قبل از خواب ظهر و سپس وعده شير دادن ( بعد از بيدار شدن کودک ) را قطع کنيد . براي انجام اين کار در صورت امکان از ساير افراد خانواده کمک بگيريد يعني سعي کنيد زودتر از کودک از خواب بيدار شويد تا هنگامي که او بيدار مي شود ، همسرتان يا يکي ديگر از افراد آشناي خانواده در کنارش باشد.

      و بالاخره براي قطع شير خوردن قبل از خواب ، اول يک شب در ميان و پس از چند شب ، آن را دو شب در ميان و باز بعد از چند شب آن را سه شب در ميان تا به تدريج ، خود کودک ديگر تقاضاي شير نکند.

 

بعد از قطع شير دهي ، چه تغييراتي به وجود مي آيد و مادر چه بايد بکند ؟

1)    ممکن است ترشح شير تا چند ماه وجود داشته باشد که شبيه کلستروم است، بعد غليظ تر شده و بالاخره قطع مي شود.

2)    مقداري از آب بدن دفع مي شود لذا وزن مادر تا حدودي کاهش مي يابد.

3)    دانه هاي چربي روي پستان به تدريج کم مي شوند.

توصيه مي شود که مادر بعد از قطع شير دادن :

      دريافت کالري روزانه خود را کمتر کند تا بتواند چربي هاي ذخيره شده را از دست بدهد.

      براي جلوگيري از شل شدن و افتادگي پستان ها هر روز ورزش کند به ويژه حرکات ورزشي که در هنگام شنا کردن انجام مي شود.

      از سينه بند نسبتاً محکم استفاده کند.

توجه :

قطع شيردهي به عنوان قطع ارتباط عاطفي تلقي نمي شود بلکه در مواقعي که کودک نياز به درآغوش گرفتن دارد ، خسته يا افسرده است و يا درد دارد مادر بايد او را با مهرباني در آغوش بگيرد و آرام کند و عشق و علاقه خود را اين بار نه از طريق شير دادن بلکه از طريق نوازش کردن و محبت کردن ، به او نشان دهد.

منبع : سایت پرفسور سلطان زاده

نظر دادن

 

logo-samandehi

آخرین بشقاب تزیین غذا

آخرین دستور غذایی

به گروه تلگرام مشهد نی نی بپیوندید