بیایید کشف کنیم

اولین گردش کودک 

حس کنجکاوی کودک نسبت به دنیای اطراف، در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هرآنچه که می بینید، او را در اولین اکتشافات بزرگش یاری دهید.
تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتاب ها، دستگیره ها و کلیدهای برق داخل خانه را به او نشان دهید. بگذارید با کلید برق بازی کنید، حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته اش بگیرد. هرچه می بیند یا لمس می کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می گیرد.
اورا از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگ های روی بوته ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش نور خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بچه گربه ای را که کنار پنجره نشسته ببیند و یا بوی شکوفه های درخت سیب را بشنود.
تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را به خود جلب کند، اکثربچه ها حیوانات را دوست دارنداما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی جان نیز علاقه دارند. اشیائی مانند لولای در، دستگیره های دو طرفه، دکمه های فشاری و همچنین درموردنحوه کار آنها کنجکاو هستند.
 

پیشرفت مهارت ها

ما بزرگترها به راحتی می توانیم محیط اطراف خود را ندیده بگیریم. به هر حال سال هاست که آنها را می بینیم و می شنویم. اما کودکان با مناظر و صداهای جدید و هرچیزی که در دنیای شما وجود دارد و برای آنها تازه است به شدت جذب شده و مغزشان تحریک می شود. کودکان را ترغیب کنید تا توسط حواسخود دنیا را کشف کنند حتی زمانی که در امنیت آغوش شما قرار دارند. به آنها بیاموزید که عملا کنجکاو باشند. ضمنا تعاریف شما به ذخیره واژگانی آنها اضافه خواهد کرد.  

 مهارتها:

01 هماهنگی چشم و دست 

02 شنوایی 

03 اکتشاف حسی 

04 رشد بینایی 

برگرفته از کتاب بازی با کودک(از تولد تا یکسالگی) نوشته دکتر وندی اس.مسی

نظر دادن

 

logo-samandehi

آخرین بشقاب تزیین غذا

آخرین دستور غذایی

به گروه تلگرام مشهد نی نی بپیوندید